Jednoúčelové sady představují nejsnazší cestu k chytré domácnosti. Jsou relativně levné a jednoduché na instalaci – prakticky stačí vše vybalit z krabice, rozmístit po bytě a zapnout. Tyto sady ale často plní pouze jediný účel (např. zabezpečení) a bývá obtížné je posléze rozšířit o zařízení jiného výrobce, neboť se jedná o uzavřený systém s vlastním komunikačním protokolem. Příkladem může být třeba chytrý termostat, ke kterému sice dokoupíte další termo hlavice, ale při pořízení chytré žárovky od jiného výrobce si k jejímu ovládání musíte stáhnout další samostatnou aplikaci. Čím více tedy svou chytrou domácnost rozšiřujete, tím více potřebujete aplikací, což není zrovna pohodlné.
Srdcem a mozkem dobře provázané chytré domácnosti je centrální jednotka, tzv. hub. Centrální jednotku stačí propojit s routerem a posléze libovolným připojováním dalších zařízení postupně vystavět komplexní chytrou domácnost.
Hub ke komunikaci s jednotlivými chytrými komponenty užívá nejčastěji protokoly ZigBee nebo Z-Wave, bezpečně šifrované 128bitovým algoritmem. Oba protokoly komunikují postupným předáváním signálu napříč zařízeními až k centrální jednotce. S každým dalším zařízením tedy rozšiřujete dosah sítě. ZigBee a Z-Wave ale komunikují na odlišných frekvencích, při výběru smart zařízení tedy dbejte na protokolovou kompatibilitu.
Nejpohodlnějšího ovládání centralizované inteligentní domácnosti dosáhnete pomocí chytrých asistentů s hlasovým ovládáním, jako je Amazon Alexa, Google Assistant nebo Apple HomeKit. Ty dokážou dále komunikovat s nejrůznějšími zařízeními pomocí WiFi i Bluetooth.
VÝHODY
Rozmanitost a dokonalá provázanost celého systému
Ovládání centralizované na jednom místě, z jediné aplikace
Možnost postupného rozšiřování o další komponenty
.
NEVÝHODY
Vyšší pořizovací cena
Prvotní zapojení může být obtížnější
Omezení výběru komponentů dle kompatibility s protokolem